"Én kiskertet kerteltem..."

Ezen a honlapon az otthoni zöldség-gyümölcs termesztésről olvashatsz kezdve a magvetéstől egészen a betakarításig, befőzésig. Képeket, és amint lehet videókat is szeretnék feltölteni. Segítséget szeretnék adni kezdő veteményeskert művelőknek.

Őszibarack:  érzékeny a tafrinára.

A tafrináról:

- Károsítás: a rügyekben telel át és már 4 és 14 0C közötti átlaghőmérsékleten az éppen csak szétnyílt rügypikkelyek mögött is fertőzni tudja az őszibarack zöld levélkezdeményeit.

- Ellenszer: 

-- rezes készítmények:  finomabb őrlésű készítmények alacsonyabb dózisbn: Champ DP, Champion 2 FL és az 50 WP , Cuproxat FW, Funguran-OH, Kocide2000, Nordox 75 WG, Vitra Rézhidroxid, Joker 77 WP, stb. (Ősziben nyáron is engedélyezett a Cuproxat FW, nem kell eltenni a következő évig.)  A réztartalmúak rügypattanásig illetve némelyikük pirosbimbós fejlettségig engedélyezettek.

-- réspótló készítmények:

Rézpótló kontakt szerekből teljes a hiány. Egyetlen III. kategóriás rézmentes gombaölő maradt, a felszívódó (szisztemikus) Score, már egérfültől használhatjuk. Ismételjenek 5-7 naponta, amíg a levegő hőmérséklete nem éri el a 15-20 0C-t. Ekkor leáll a dérgomba.  A Score-t Alfa-Solo, Agria Difenokonazol, Difcor 250 EC és Attrade Difenokonazol 250 EC néven is forgalomba hozzák.

-- Fodros levelek leszedése

A szilvának és a mandulának is van tafrinás betegsége, figyeljünk rájuk is. A kajszi virágzása nagyon közel van, lehet, hogy már a hétvégén lépni kell a monília ellen. Kötelezően permetezendő a sárgabarack és a meggy is.

A moníliáról:

(Monilia Laxa) nedves, párás környezetben már 00C-on terjed. A fogékony gyümölcsök közül a kajszi piros bimbós stádiumáig bátran használhatunk réztartalmú gombaölőket, akár érdemes ismételni a kora tavaszi lemosást. Fajtától függően csökkentett dózissal és a tafrinánál felsorolt rezek közül válasszanak. A rügypattanásban lévő meggynél, cseresznyénél, szilvánál és a fogékony díszfáknál is javsolt a rezes ismétlést, de már a nyári koncentrációval.

Amint elkezdődik a kajszi virágzása illetve a meggy fehér bimbós állapota, jöhetnek a speciális monília elleni szerek. Nem csupán az idei termésünk mehet kárba, a fa élete a tét. A bibén keresztül hatol be a gombafonal az ágakba, a törzsbe és ott teljes száradást okozhat. Sok szakember szerint hajtásokon keresztül is bejuthat a fatestbe, sőt már a csészelevelek zöld felülete is elegendő a behatolásra. Tehát a folyamatosan nyíló meggynél már bimbós állapotban permetezzünk felszívódó gombaölőkkel, majd a virágzás hosszától és az időjárástól függően ismételjük 3-4-szer. A jobb hatás illetve a rezisztenciatörés miatt felváltva illetve kombinálva használjuk a felszívódó és a kontakt készítményeket.

A rezes permetezések után az alábbi fungicidek közül választhatunk.

Felszívódó (szisztemikus) gombaölők: Topas 100 EC, Chorus 50 WG és 75 WG (ez utóbbiak hűvösben kimondottan jól hat), Systhane Duplo, stb.(A Teldor 200 SC-t és a Switch 62,5 WG-t inkább később, a gyümölcsmoníliára ajánlják.)

Kontakt szerek közül: a mankoceb hatóanyagúak: Dithane M 45 és Dithane DG Neo-Tec, Manzate 75 DF, Manco 80 WP, Penncozeb DG, Vondozeb DG és Vondozeb Plusz, stb. Fontos, hogy a korai permetezés jó minőségben, apró cseppképzéssel történjen. Teljesen be kell fednünk a virágokat és az apró leveleket! Permetszereink tapadását, esőállóságát növelhetjük pl. Silwet, Nonit vagy Biosol- Káliszappan hozzáadásával.

I





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 34
Heti: 80
Havi: 372
Össz.: 444 335

Látogatottság növelés
Oldal: 2/b Bozsik gazda gyümölcsfa permetezési tanácsai (forrás:Dr. Zsigó György)
"Én kiskertet kerteltem..." - © 2008 - 2024 - kiskertem.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »