1. Gyomírtás
Áprilistól kezdve oda kell figyelnünk a gazolásra, gyomírtásra. Gyomírtás szempontjából legdurvább hónap talán a június. Ekkor kb. 3 naponta kell gazolnunk, ha szép, gondozott kiskertet szeretnénk. A gyomírtás kapálással egybekötve monotón, unalmas és derékfájdító, szóval a kertészkedés kellemetlen oldala. Ennek ellenére szükséges, különben nincs értelme a zöldségeskert létrehozásának.
Semmiképpen ne használjunk kiskertünkben gyomírtót, mert az a haszonnövényekbe is felszívódik, és így önmagunkat is mérgezzük.
Javaslom, hogy a kapáláshoz és gyomírtáshoz használjunk kertészkesztyűt, különben őszre a kezünk csúnyán el fog durvulni, ami hölgyek esetében, pláne aki dolgozni jár, nem előnyös.
2. Kapálás
A gyomírtás mellett kertünket kapálnunk is kell. Kb. hetene érdemes ezt elvégezni. Ennek oka, hogy kapálás nélkül a talaj (az esőnek is köszönhetően) megkeményedik, a növények pedig nem tudnak rendesen növekedni.
A kapálással fellazítjuk a talajt, így a csapadék könnyebben a növények gyökeréhez jut. Látható, amint egy kapálás-öntözés (eső) után a növények 1-2 nap alatt hatalmasat nőnek.
Milyen kapákat használok?
Ezeket a kapákat a föld mozgatásához használom. A szögletes kapa nagyobb mennyiségű föld megmozgatásához jó, nehéz is vele dolgozni. A hegyes végű kapa kevesebb földet bír el, ezen kívül gyomlálni lehet vele.
Ezek a kapák gyomlálásra valók. Kapálni szűk sortávolság esetén lehet velük. A hegyes végű kapával sort lehet kihúzni, azaz az elvetendő magoknak tudunk vele vájatot készíteni a földbe.
Kiskertünk gondozásához ezeken kívül ásóra, lapátra és gereblyére lesz szükségünk.